« wróć...

KONSERWACJA KLIMATYZACJI PO SEZONIE - O CZYM WARTO PAMIĘTAĆ?

Klimatyzacja jesienią? Wyjaśniamy, jak jej użyć

konserwacja-klimatyzacji-ekowent-blog-1

Czy jesienią kończy się sezon na klimatyzację, a zaczyna czas na nastrojowe wieczory przy kominku? Można tak powiedzieć, ponieważ zamiast chłodzić nasze pomieszczenia, marzymy raczej o przyjemnym cieple, zwłaszcza, że temperatura powietrza na zewnątrz jest coraz niższa, a w nocy o tej porze roku zdarzają się nawet przymrozki.


Warto jednak wspomnieć, że zanim wyłączymy nasze klimatyzatory na dobre, w okresie przejściowym mogą one doskonale posłużyć, jako alternatywne źródło ciepła. Nowoczesne urządzenia do klimatyzacji, które oferuje firma Ekowent służą zarówno do chłodzenia, jak i ogrzewania pomieszczeń. Nie bez znaczenia jest również fakt, że taki sposób grzania jest stosunkowo tani i ekologiczny. Klimatyzator nie wydziela żadnych spalin ani pyłków, jest więc dużo bardziej przyjazny dla środowiska, niż jakiekolwiek inne źródło ogrzewania.


Klimatyzator jesienią może być zatem świetną alternatywą dla grzejników elektrycznych czy popularnych farelek, będzie od nich do trzech razy tańszy. Należy także zwrócić uwagę na to, że z roku na rok okresy przejściowe wydłużają się, zimy są coraz łagodniejsze i zaczynają się później.

Wyłączamy klimatyzatory i co dalej?

Wyłączenie klimatyzatora na zimę nie oznacza, że zapominamy o urządzeniu, aż do następnego sezonu. To właśnie ten moment jest najbardziej odpowiedni na przegląd i konserwację urządzeń. Dlaczego jest to tak ważne? Instalacja klimatyzacji nie należy do najtańszych, dlatego powinniśmy zadbać o to, aby urządzenia były sprawne i służyły nam na lata. Wiele w tym przypadku zależy od nas samych: czy zadbamy o regularny serwis i sprawdzenie naszych urządzeń. Co obejmuje konserwacja klimatyzacji po sezonie? Przede wszystkim należy dobrze wyczyścić urządzenia oraz odgrzybić je, a także wyczyścić instalację odwadniającą. Niestety wciąż zdarza się, że serwisanci Ekowentu mają do czynienia z urządzeniami, które funkcjonowały bez czyszczenia przez kilka sezonów! Nie wszyscy użytkownicy zdają sobie sprawę, że w eksploatowanym przez wiele miesięcy urządzeniu do klimatyzacji gromadzą się pyły, sadze, owady czy kurz. Tak zabrudzone urządzenia nie tylko będą narażone na awarie, ale przede wszystkim nie dostarczą nam czystego, pozbawionego zanieczyszczeń powietrza. W tym miejscu należy również zauważyć, że w przypadku, gdy urządzenie nie pracowało przez kilka miesięcy, nie oznacza to, że nie wymaga konserwacji, wówczas również lamele wymienników są narażone na kurz, zanieczyszczenia z powietrza zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczenia, instalacja odwodnienia „zarasta” glonami i kurzem.

Sprawdź ofertę Ekowent!

Czyszczenie, naprawy, serwis

czyszczenie-naprawy-serwis-blog-ekowent1

Poza czyszczeniem należy także dokładnie sprawdzić stan techniczny urządzeń, a w razie potrzeby usunąć wszelkie usterki i awarie. Serwisanci sprawdzają stan filtrów i wentylatorów, stan techniczny obiegu chłodniczego, szczelność instalacji freonowej. Wykonują także przegląd instalacji elektrycznej. Istotne jest także, aby konserwację i przegląd klimatyzacji zlecić profesjonalistom. Po pierwsze dlatego, że mają wiedzę i doświadczenie w tym zakresie, a po drugie, ze względu na obowiązujące przepisy, które mówią o tym, że serwisem klimatyzacji może zająć się osoba posiadająca uprawnienia f-gazowe.

Jak często wykonywać przegląd i czyszczenie urządzeń klimatyzacyjnych?

Warto podkreślić, że oprócz posezonowej konserwacji urządzeń do klimatyzacji, należy to także zrobić przed „startem” w okresie letnim. Jeśli natomiast klimatyzacja pracuje w szczególnych warunkach, w miejscach, gdzie zanieczyszczenie powietrza może być większe np. w restauracji czy barze, wówczas zaleca się wykonywanie częstszych przeglądów.

Podsumujmy. Podstawowy serwis klimatyzacji oferowany przez Ekowent obejmuje:

  • sprawdzenie urządzenia
  • kontrole stanu technicznego
  • oczyszczenie
  • przegląd instalacji
  • usunięcie ewentualnych awarii