« wróć...

KONSERWACJA KLIMATYZACJI – NA CZYM POLEGA I JAK CZĘSTO JĄ WYKONYWAĆ?

Bezawaryjna klimatyzacja - wiele zależy od nas

konserwacja_klimatyzacji_ekowent_blog-1

Wszyscy chcielibyśmy, aby zakupione przez nas urządzenia czy zamontowane instalacje działały długo, sprawnie i bez zarzutu.

Czy jest to możliwe?

Nic chyba tak nie irytuje, jak awarie sprzętów, zwłaszcza tych, które nie należały do najtańszych. Niestety nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że wiele zależy od nas samych. Owszem zdarzają się błędy fabryczne, ale zdecydowanie częściej na sprawne funkcjonowanie urządzeń wpływa sposób ich użytkowania, a także odpowiedni i systematyczny serwis. Nie inaczej jest w przypadku klimatyzacji.

„Panie ratuj”, czyli serwis klimatyzacji potrzebny do zaraz!

W sezonie letnim, kiedy najczęściej używamy klimatyzacji domowej czy biurowej, telefony do serwisantów z prośbą o pilną interwencję bądź naprawę klimatyzatora, rozgrzane są do czerwoności. Dlaczego klimatyzatory psują się właśnie wtedy, kiedy są najbardziej potrzebne? To nie złośliwość przedmiotów martwych, a często wynik zaniedbania ich użytkowników. Regularny, a przede wszystkim odpowiednio zaplanowany serwis urządzeń klimatyzacyjnych z pewnością pomoże uniknąć stresu i zapewni przyjemny komfort w upalne dni.

Czym właściwie jest konserwacja klimatyzacji?

Konserwacja klimatyzacji to nic innego, jak jej kompleksowa kontrola i przegląd, podczas których serwisant ocenia stan urządzeń oraz zaplanuje niezbędne naprawy. Nie należy zapominać także o jeszcze bardzo ważnym, jeśli nie najważniejszym elemencie konserwacji, jakim jest czyszczenie i odgrzybianie klimatyzatorów oraz czyszczenie instalacji odwadniających (odprowadzających skropliny). Sprawny klimatyzator ma przecież nie tylko zapewnić nam przyjazny i chłodny klimat, ale także czyste, niezanieczyszczone powietrze. Dopiero wówczas możemy mówić o ekologicznej, komfortowej i bezpiecznej atmosferze w naszym biurze, domu czy fabryce.

Co wchodzi w skład podstawowego przeglądu Ekowent?
konserwacja_klimatyzacji_ekowent_blog-2

Zakres czynności przeglądu serwisowego urządzeń klimatyzacyjnych, które proponuje firma Ekowent obejmuje:

 • sprawdzenie podstawowych parametrów pracy urządzeń klimatyzacyjnych typu Split, Multisplit czy systemów VRF,
 • kontrolę stanu technicznego urządzeń zgodnie z zaleceniami producentów,
 • kontrolę stanu technicznego obiegów chłodniczych (freonowych) i ew. uzupełnienie czynników chłodniczych,
 • czyszczenie jednostek zewnętrznych (skraplaczy) i jednostek wewnętrznych (parowników),
 • czyszczenie filtrów klimatyzatorów (mycie i suszenie), odgrzybianie chłodnic i tac ociekowych,
 • oczyszczanie/udrożnianie odpływu skroplin - taca ociekowa,
 • sprawdzenie szczelności instalacji freonowej,
 • ocenę stanu wentylatorów,
 • przegląd instalacji elektrycznej – sterowanie, sprawdzenie zacisków,
 • test urządzenia pomiaru temperatury powietrza przepływającego.
   

Masz dodatkowe pytania dotyczące przeglądu klimatyzacji?
Zapraszamy do kontaktu.

Jak często wykonywać przegląd i czyszczenie urządzeń klimatyzacyjnych?

Odpowiedź na to pytanie z pewnością znajdzie się w zaleceniach producenta. Należy pamiętać, że jeśli ich nie zastosujemy, nasze urządzenie straci gwarancję. Specjaliści radzą, aby konserwacji urządzeń dokonywać dwa razy w roku, najlepiej wiosną – przed „startem” klimatyzacji w okresie letnim, a następnie po nim, czyli jesienią, kiedy zaczynamy użytkować klimatyzację w celu ogrzewania. Jeśli natomiast klimatyzacja pracuje w szczególnych warunkach, w miejscach, gdzie zanieczyszczenie powietrza może być większe np. w restauracji, barze, wówczas zaleca się częstszy przegląd.


Panuje również pogląd wśród użytkowników – że skoro używam klimatyzacji rzadko - tylko 2 do 4 tygodni w roku, więc przeglądy i czyszczenie mogę robić dużo rzadziej – np. raz na 3 lata – nic bardziej mylnego. Klimatyzator, który nie pracuje również narażony jest na zabrudzenie – wilgoć z powietrza, kurz, spaliny, sadze, owady.

Przeczytaj, jak odpowiednio przygotować swoją klimatyzację na sezon.

Profesjonalny serwis klimatyzacji Ekowent

W przypadku konserwacji urządzeń do klimatyzacji maksyma „zrób to sam” niekoniecznie może się sprawdzić. I nie chodzi tu tylko o kompetencje czy doświadczenie. Według obowiązujących przepisów serwisem klimatyzacji może zająć się osoba posiadająca uprawnienia f-gazowe.

Profesjonalny serwis klimatyzacji

W trosce o zdrowie

Nowoczesne klimatyzatory nie tylko chłodzą czy ogrzewają powietrze, ale dbają o jego jakość. Regularny i dobrze wykonany serwis klimatyzacji to gwarancja poprawnej i wieloletniej pracy całej instalacji. Specjaliści firmy Ekowent podkreślają także prozdrowotny aspekt serwisowania klimatyzacji. Fachowy serwis sprawi, że urządzenia będą nie tylko wydajne, ale i bezpieczne dla użytkowników. Zapewnią w pomieszczeniu atmosferę wolną od kurzu, alergenów, jednym słowem zdrowe i czyste powietrze.