« Wróć...

FAKTY I MITY NA TEMAT KLIMATYZACJI

Rodzaje klimatyzatorów w ofercie Ekowent

fakty-i-mity-na-temat-klimatyzacji-blog-ekowent-2

Wiosna to idealny moment, aby pomyśleć o instalacji klimatyzacji, która sprawi, że będziemy cieszyć się chłodnym i czystym powietrzem w domu lub pracy. Nie da się ukryć, że z roku na rok lato w Polsce jest coraz bardziej słoneczne i przez nasz kraj przechodzą doskwierające nam fale upałów. Wysoka temperatura powietrza w pomieszczeniach staje się nie do zniesienia, a wietrzenie, otwieranie okien, czy stosowanie przenośnych wentylatorów niewiele daje, a wręcz pogarsza sytuację. Właśnie wtedy doceniamy komfort, jaki niesie ze sobą zamontowana klimatyzacja.

 

Firma Ekowent oferuje szeroki wybór klimatyzatorów do domów, mieszkań i biur, które doskonale sprawdzą się w każdym pomieszczeniu. Wśród oferowanych systemów klimatyzacyjnych znajdują się urządzenia czołowych i sprawdzonych producentów, obejmujący m.in. klimatyzatory typu split i multi split, systemy VRF, VRV. 

 

Sprawdź ofertę Ekowent!

 

Zdarza się jednak, że przed zamówieniem klimatyzacji powstrzymuje nas brak rzetelnej wiedzy i utrwalone przez lata mity na jej temat. W poniższym artykule postaramy się uporządkować te informacje.

Klimatyzacja przyczyną rozprzestrzeniania się koronawirusa – MIT

Jednym z mitów, które przypisuje się klimatyzacji jest jej negatywny wpływ na nasze zdrowie. Opinie te pojawiły się także, gdy wybuchła pandemia koronawirusa. Zgodnie z oficjalnymi danymi regularnie serwisowana klimatyzacja – z naciskiem na regularnie! - nie przyczynia się do rozprzestrzeniania wirusów i bakterii. Co więcej ogranicza ich zasięg. Skąd zatem przekonanie, że klimatyzacja jest źródłem chorób? Otóż to nie klimatyzacja powoduje infekcje, ale jej złe użytkowanie. Najczęściej popełnianym błędem jest złe ustawienie parametrów, zbyt niska temperatura. Gdy na zewnątrz mamy upał, w pomieszczeniu ustawiamy „mróz”. To błąd! Pamiętajmy! Różnica temperatury między pomieszczeniem, a otoczeniem zewnętrznym nie powinna być większa niż kilka stopni! Jeśli temperatura powietrza wynosi np. 30 stopni, klimatyzację powinniśmy ustawić na 23, 24 stopnie, a przed opuszczeniem pomieszczenia najlepiej byłoby wyłączyć klimatyzację kilkanaście minut wcześniej. 

 

Źle utrzymana klimatyzacja to także idealne środowisko do rozwoju pleśni i grzybów, które mogą być powodem chorób. Dlatego tak ważne są systematyczne czyszczenie i odgrzybianie urządzeń oraz wymiana filtrów. Fachowy serwis sprawi, że urządzenia będą nie tylko wydajne, ale i bezpieczne dla użytkowników. Zapewnią w pomieszczeniu atmosferę wolną od kurzu, alergenów, jednym słowem zdrowe i czyste powietrze.

Klimatyzacja powoduje hałas – MIT

Jeśli obawiamy się, że klimatyzacja będzie głośna i zakłóci nasz domowy spokój, warto zasięgnąć rady fachowców. Specjaliści firmy Ekowent z pewnością doradzą takie urządzenia, które nie będą przekraczać norm hałasu. Warto zwrócić uwagę, że wachlarz urządzeń do klimatyzacji dostępnych na rynku jest bardzo duży, a przy ich doborze bierze się pod uwagę wiele czynników. Z pewnością natomiast ma być to urządzenie, które sprawi, że jakość naszego życia będzie lepsza, a nie gorsza. 

 

Nowoczesne klimatyzatory typu split, które najczęściej wybierane są do domu czy biura, wydają dźwięk, ale jest to nieszkodliwy dla naszego słuchu szum, który nie ma nic wspólnego z uciążliwym hałasem. Najgłośniejsze elementy systemu znajdują się w jednostce zewnętrznej. Warto też wspomnieć, że dużo głośniejsze są klimatyzatory przenośne, dlatego są polecane przez Ekowent tylko tam, gdzie nie można zastosować innych rozwiązań.

Alergicy i astmatycy nie powinni używać klimatyzacji – MIT
fakty-i-mity-na-temat-klimatyzacji-blog-ekowent-3

O wpływ klimatyzacji na swoje zdrowie często dopytują osoby cierpiące na alergie lub astmę. Czy klimatyzator może mieć wpływ na te dolegliwości? Odpowiedź na to pytanie znalazła się już we wstępnej części tego artykułu.

 

Powtórzmy więc: przebywanie w klimatyzowanym pomieszczeniu może być niezdrowe, jeśli klimatyzacja jest niewłaściwie użytkowana:

  • ustawiona jest zbyt niska temperatura,
  • klimatyzacja nie jest regularnie serwisowana.

 

Warto podkreślić, że powietrze przepuszczane przez klimatyzator jest schładzane, nawilżane i oczyszczane. Nowoczesne klimatyzatory nie tylko zapewniają niezbędny chłód w gorące dni, ale także oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń, w tym z alergenów, takich jak roztocza, kurze, pyłki czy drobnoustroje, a zastosowanie dodatkowo lamp UV likwiduje bakterie.

Klimatyzacja sprawdza się latem i zimą – FAKT

Nie wszyscy wiedzą także, że nowoczesne urządzenia do klimatyzacji są wielofunkcyjne: mogą być wykorzystane zarówno latem, jak i zimą, ponieważ nie służą jedynie do chłodzenia, ale z powodzeniem mogą także ogrzewać nasz dom czy biuro. Ogrzewanie pomieszczeń klimatyzatorem może zapewnić komfort i przyjemne ciepło, a przy tym będzie dużo tańsze, niż stosowanie grzejników elektrycznych np. popularnych farelek. Zalety ogrzewania klimatyzatorem to stosunkowo niski koszt eksploatacji oraz ekologiczny charakter urządzenia.

Klimatyzacja generuje dużo większe rachunki za prąd – MIT
fakty-i-mity-na-temat-klimatyzacji-blog-ekowent-4

Koszty klimatyzacji, zarówno zakup urządzenia, jak i przewidywane rachunki za prąd z pewnością należą do jednych z podstawowych kryteriów wyboru klimatyzacji. Nie da się z góry założyć wysokości rachunków za prąd bez analizy kilku czynników: mocy urządzenia, poboru prądu, ceny za prąd oraz szacowanej długości pracy urządzenia.

 

Specjaliści Ekowentu zwracają także uwagę, że na pobór energii elektrycznej ma również wpływ prawidłowy montaż urządzenia oraz jego właściwe użytkowanie – zgodne z zaleceniami producenta. Na pewno jednak należy podkreślić, że nowoczesne klimatyzatory znajdujące się w ofercie Ekowentu to urządzenia projektowane w klasie energetycznej od A do A+++, co również ma przełożenie na mniejsze zużycie energii elektrycznej. Pobór prądu uzależniony jest od konkretnego modelu. Przed zakupem klimatyzatora możemy poprosić o analizę dobowego zużycia prądu oraz średni dzienny koszt użytkowania danego klimatyzatora. Ogólnie można powiedzieć, że klimatyzator będzie bardziej ekonomiczny, niż porównywalnej mocy grzejnik elektryczny.

 

Potrzebujesz pomocy w wyborze klimatyzatora?

Zapraszamy do kontaktu +48 42 640 77 70